Hemtjänst Stockholm

Vi utför omsorgs- och serviceinsatser hos äldre personer och personer med funktionsvariation som bor i Hägersten-Liljeholmen, Årsta eller på Södermalm. Vi hjälper dig oavsett om du behöver stöd under en kortare period eller om du behöver hjälp under en längre tid.

Om du känner att du behöver hjälp för att klara din vardag, ta kontakt med din biståndshandläggare på din stadsdelsförvaltning.

Det är handläggaren som utreder och beslutar om hur mycket och vilken hjälp du har rätt till.

Vår värdegrund

Alla som arbetar på Petras hemtjänst  utgår från den gemensamma värdegrunden.

”Kontinuitet gör skillnad. Det leder till trygghet, respekt samt delaktighet.”

För att skapa trygghet är kontinuitet nyckelordet i vår verksamhet. Kontinuitet skapar inte bara trygghet hos våra kunder utan även för våra medarbetare.

Med kontinuitet kommer även en självklar delaktighet där våra kunder får forma sin dagliga hjälp och där våra medarbetare kan vara flexibla i sitt arbete hos våra kunder. Alla ska bemötas med respekt, både kunder och medarbetare. På Petras utgår vi från vår gemensamma värdegrund samt även i den nationella värdegrunden för äldreomsorg. Värdegrunden ska alltid ligga i fokus i vårt arbete kring och med kunden.

Den nationella värdegrunden för äldreomsorg lyder:

” Äldre ska leva ett värdigt liv och känna välbefinnande”

Stockholms stads värdegrund för äldreomsorg lyder:

”Äldreomsorgen i Stockholms stad ska präglas av självbestämmande, individualisering och valfrihet.”

Våra kontor

Gröndal
Gröndalsvägen 108
117 68 Stockholm

Samordnare
Sanna  – 073 515 88 98

sanna@petrashemtjanst.se

Områden: Örnsberg, Aspudden, Liljeholmen, Nybohov, Årstadal, Gröndal, Ekensberg, Årsta. 

Västertorp
Stöttingsgränd 4
129 45 Hägersten

Samordnare
Fanni  –
070 475 26 65
fanni@petrashemtjanst.se

Områden: Västertorp, Fruängen, Mälarhöjden, Axelsberg, Hägerstenåsen, Hökmossen, Midsommarkransen och Telefonplan

Södermalm
Fatburs brunnsgata 3
118 28 Stockholm

Samordnare
Sara  –
073 599 71 75
sara@petrashemtjanst.se

Områden: Södermalm

Ledningen

Enhetschef
Johanna Mångelin

076 02 38 302
johanna@petrashemtjanst.se

Biträdande verksamhetschef
Mia  Erbom 

073 505 09 70
mia@petrashemtjanst.se

Verksamhetschef
Josefin Lusth 

076 173 60 39
josefin@petrashemtjanst.se

VD
Petra Lusth Brambeck 

 076 784 70 65
petra@petrashemtjanst.se